Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget utför byggnadssnickeri-, målnings-, murnings- samt fogningsarbete av varierande art. Bolagets ändamål och långsiktiga strävan är att bli och vara en heltäckande och autonom rörelse för om-, till- och nybyggnation samt renovering och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 312 752 | 216 171 | 168 857 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 32 972 | 23 847 | 14 362 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 33 038 | 23 791 | 14 213 |
| Årets resultat (tkr) | 19 447 | 18 784 | 8 322 |
| Summa tillgångar (tkr) | 81 510 | 69 148 | 51 418 |
| Antal anställda | 53 | 41 | 36 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 312 752 | 216 171 | 168 857 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 32 972 | 23 847 | 14 362 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 33 038 | 23 791 | 14 213 |
| Årets resultat (tkr) | 19 447 | 18 784 | 8 322 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 670 | 7 037 | 2 540 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 78 840 | 62 111 | 48 877 |
| Tillgångar (tkr) | 81 510 | 69 148 | 51 418 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 19 547 | 18 971 | 13 587 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 12 039 | 3 640 | 3 640 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 204 | 379 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 49 923 | 46 332 | 33 811 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 81 510 | 69 148 | 51 418 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 985 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 24 177 | ||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 10 139 | ||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 53 | 41 | 36 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 901 | 5 272 | 4 690 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 704 | ||
| Vinstmarginal | 10.5% | 11.0% | 8.5% |
| Soliditet | 34.6% | 31.2% | 31.5% |
| Kassalikviditet | 157.9% | 134.1% | 144.6% |
Malmö Byggcenter AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolaget utför byggnadssnickeri-, målnings-, murnings- samt fogningsarbete av varierande art. Bolagets ändamål och långsiktiga strävan är att bli och vara en heltäckande och autonom rörelse för om-, till- och nybyggnation samt renovering och därmed förenlig verksamhet.